گروه موسیقی راک بی‌سدا که از سال ۹۰ شروع به فعالیت کرد چندی اجرایش را در سالن سرنا به روی صحنه برد و با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان موسیقی راک رو به رو شد. چاووش از تمرینهای قبل کنسرت تا روی صحنه کنسرت همراه با گروه بی‌سدا بود و تصمیم گرفتیم که برای علاقه‌مندان با مازیار شیرچی خواننده و نوازنده این گروه گفت‌وگویی داشته باشیم تا بیشتر با بی‌سدا آشنا شویم.

در اول بفرمایید که از چه سالی فعالیت موسیقیتان را شروع کردید؟
فعالیت موسیقی یا بهتر بگم آموختن موسیقی را از سن ٩ سالگی از موسیقی سنتی و ساز سه تار آغاز کردم و تا اوایل جوانی به صورت تمام وقت به موسیقی سنتی و آواز سنتی می‌پرداختم و از حضور اساتیدی همچون داوود مجد استاد تار و سه تار بهره‌های فراوان بردم. در ١٧ سالگی به صورت خودآموز آموختن گیتار را شروع کردم در همین سالها نوشتن ترانه و آهنگسازی را در سبکهای کاملا مختلف انجام می‌دادم.

از چه سالی گروه بی‌سدا را تشکیل دادید؟
این گروه در سال ٩٠ فعالیت خودش را شروع کرد.

از ابتدای فعالیتتان با همین نوازنده ها کار را شروع کردید؟
خیر در ابتدا بنده به اتفاق وحید محمدی گیتاریست و برنا بهارلو درامر بودیم. دوستانی که در این پروژه ما را همراهی کردند از سال گذشته تمرین را با ما شروع کردند.

چه گروه‌هایی شما را تحت تاثیر قرار داده یا بهتر بگویم شما تحت تاثیر چه گروه‌هایی هستید؟
به صورت کلی ما سلیقه‌های متنوعی در گروهمان داریم اما معمولا تحت تاثیر گروه‌های پیشرو بوده‌ایم، پینک فلوید در اندیشه گروهی ما تاثیر زیادی داشت.

در موسیقیتان از ایدئولوژی خاصی پیروی می‌کنید؟
ایده کلی موسیقی ما کنار هم گذاشتن سادگی، تهیج و تعمق در یک مکان است.

بی‌سدا به چه معناست؟
در ابتدا سدا بود بعد به دلایلی بی‌سدا شد. سدا آوازی است که در جایی می‌پیچد و عربی آن صداست.

اشعاری که روی موسیقیتان می‌خوانید از کیست؟
این اشعار غیر از چند کار که از سعدی و نیما یوشیج است از نوشته‌های خودم است.

نوازنده‌ها بسیار توانمند و تکنیکی بودند. بیشتر درباره نوازنده بگویید.
درامر گروه برنا بهارلو از نوازنده‌های چیره‌دست درام با تحصیلات در ساز تخصصی خود است. از نوجوانی درامز را شروع کرده و تحت تاثیر سبک پروگسیو نوازانی چون مارک پورتنوی است ضمنا در بداهه نوازی بسیار تواناست. برنا در ضبط استودیویی بسیار تواناست و کمتر نوازنده‌ای در ایران دیده‌ام که در حفظ ریتم و تمپو به پای او برسد. وحید محمدی نیز آهنگساز و سولوگیتاریستی بسیار قابل و تواناست. در بداهه‌نوازی استادی بی‌چون و چراست و تحصیلات موسیقی دارد. برخی از قطعات تنظیم اوست و قریحه‌ای خوب ساخت فرمهای موسیقی راک دارد. دوستانی که در این اجرا ما را همراهی کردند شروین، شایان و اشکان بختیاری نیز قدرت بالایی در نوازندگی داشته و مولتی اینسترومنت هستند.

قطعاتی که در کنسرت اجرا کردید به لحاظ موسیقی بسیار ناب و شنیدنی بودند. آهنگسازی بر عهده چه کسی بود؟
عمده قطعات ووکال ساخته خودم و وحید محمدی بود، مثلا ترانه کوه، سایه‌های سیاه، من دلم تنگ میشه و… از ساخته‌های من هستند.

با اینکه شرایط برای برگزاری کنسرت موسیقی راک بسیار محدود است اما شما در این سالها به فعالیتتان ادامه دادید و انگیزه داشتید. دلسرد نشدید از شرایط موجود؟
چرا بارها دلسرد شدیم اما روح موسیقی ما و خود قطعاتی که ساخته بودیم و لذت نواختن آنها ما را دوباره به کار برگرداند. هدف ما این بوده و هست که تصویری واقعیتر و بی‌اغراق از موسیقی راک ارائه دهیم شاید کمبود چنین بینشی در جامعه و نبود گروه‌های اینچنینی باعث ادامه فعالیت ما شد، انگار جای این موسیقی در فضای موسیقی ایران خالی است و ما می‌بایست این فضا را پر کنیم.

چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟ در آینده باز هم شما را روی استیج می‌بینیم؟ آلبوم منتشر خواهید کرد؟
بسیار علاقه‌مند به ادامه فعالیت هستیم. نزدیک به سه آلبوم کارِ خوب داریم که هنوز هیچ کدام را به علت کیفیت پایین ضبطهای استودیویی در ایران ارائه نکرده‌ایم و نبود تهیه‌کننده‌های جدی در این سبک موسیقی خود دلیل دیگری است. آلبوم در برنامه کاری ماست انشاالله امسال آلبومی درست خواهیم کرد.

نظر شما چیست؟

Please enter your comment!
Please enter your name here