اولین دوره جشنواره ملی موسیقی سبز

581

همایون شجریان، شهرداد روحانی، اردشیر کامکار، هنگامه اخوان، سیدعباس سجادی و هانا کامکار برای عضویت در شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی موسیقی سبز از معصومه ابتکار حکم گرفتند.اولین دوره جشنواره ملی موسیقی سبز بهار سال آینده و با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار خواهد شد و محسن روحانی دبیر این جشنواره است.

محسن روحانی در این باره گفت: جشنواره «موسیقی سبز» مثل جشنواره «فیلم سبز» از اتفاقات فرهنگی و هنری سازمان حفاظت از محیط زیست است که قصد دارد هنرمندان را با خود همراه کند، زیرا زبان هنر بُرنده‌تر و تیزتر است. این جشنواره شش بخش اصلی کلاسیک ایرانی، مدرن و تلفیقی، بی‌کلام، ترانه‌ها و موسیقی کودکانه، نواحی و ارکسترال و کرال را خواهد داشت. بخش جنبی جشنواره نیز شامل نماهنگ است و یکی از دغدغه‌های ما این است که فضای مجازی هم با این رویداد همراه شود. ششم اردیبهشت‌ماه امسال احکام اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره توسط معصومه ابتکار – رییس سازمان حفاظت محیط زیست – به چند هنرمند مطرح اهدا شد و فراخوان این رویداد هم امروز منتشر شده است. هنرمندان می‌توانند تا ۳۰ دی‌ماه امسال آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند. از طرفی دوم اردیبهشت‌ماه سال آینده که مصادف با روز جهانی «تنوع زیستی» است، این جشنواره رقم خواهد خورد. تجلیل و تقدیر از فعالان محیط زیست در زمینه هنری از دیگر برنامه‌های ماست، البته قصد داریم شش شب شعر و موسیقی محلی در شش استان برگزار کنیم. این جشنواره در دوره‌ی نخست به‌صورت ملی و در دوره بعد به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود. ما فقط قصد داریم هنرمندان را ترغیب کنیم تا آنچه را که در پس ذهن‌شان در‌باره محیط زیست دارند، بروز دهند. آثاری که به دبیرخانه ارسال می‌شوند، در مراسمی در تالار وحدت معرفی خواهند شد.

در این نشست که امروز سوم خردادماه در مرکز حفاظت از محیط زیست برگزار شد، شهرداد روحانی نیز حضور داشت و گفت: هشت‌ ماه است که تور رسیتال پیانوی خود را در ایران آغاز کرده‌ام و همیشه سعی می‌کنم به‌عنوان یک هنرمند پیش از اجراهایم درباره محیط زیست صحبت کنم. من اثری را با عنوان «پروانه» ساخته‌ام که می‌خواهم با آن بگویم شرایط محیط زیست باید طوری باشد که یک پروانه هم بتواند به‌راحتی در آن زندگی کند.  قطعات موسیقی من بی‌کلام است. هرچند کلام تأثیر بیشتری دارد، اما به‌عنوان یک موزیسین نمی‌توانم در برابر این موضوع بی‌تفاوت باشم.

مدیر مجموعه فرهنگی نیاوران، سیدعباس سجادی نیز که در این نشست حضور داشت گفت: رویکرد وزارت ارشاد در قبال چنین جشنواره‌هایی تسهیل روند صدور مجوز است؛ اما خودش در این راستا سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

نظر شما چیست؟

Please enter your comment!
Please enter your name here