ساز ارهو erhu  یکی از محبوب ترین سازهای زهی سنتی چین است که برای چینی‌‏ها همانند ویولن برای غربی‌‏هاست.

ارهو یک نوع ساز زهی آرشه ای، به طور خاص مانند کمانچه است که معمولا با نام کمانچه جنوبی و گاهی اوقات در جهان غرب به عنوان ” ویلون چینی “می نامند. پیشینه اِرهو عمیقاً با فرهنگ چینی در ارتباط است. چینی‌‏ها با گوش‌‏کردن به نوای زیبای ارهو، می‌‏توانند تمام احساساتی را که مردم در این سال‌‏های طولانیِ پر‌‏همهمه تاریخ تجربه کردند لمس کنند. این ساز  هم به صورت انفرادی و هم در ارکسترها ، موسیقی پاپ و سنتی از آن استفاده می شود. کسانی که برای اولین بار این ساز را میبینند، از ساختار ساده و دامنه‌‏ی گسترده‌‏ای از اصوات که از دو تار آن ایجاد می‌‏شود یکه می‌‏خورند.

با گذر زمان، چینی ها  اِرهو را با جوهر و بنیانی چینی ساختند بدین‌‏ترتیب، موسیقی اِرهو بخش مهمی از میراث فرهنگی چین شد و برای مردم خیلی اهمیت داشت.

کلمه ” اِر” که به معنی “دو” یا “دوم” است، اشاره می‌‏کند به دو سیم این ساز. کلمه “هو” به معنی “اجنبی” است که اشاره به قبایل، به‌‏ویژه قبایل شمال دارد. سرچشمه اِرهو، از چادر‌‏نشینان شمال به نام شی می‌‏باشد.

صدای اِرهو مانند ابریشم ظریف و لطیف است و برای مدت زیادی در ذهن باقی می ماند ،درواقع برای تار‌‏های اِرهو در قدیم از ابریشم استفاده می‌‏شد ولی امروزه به دلیل دوام بیشتر اغلب از سیم‌‏های فلزی استفاده می‌‏گردد که تغییری در صدای ان ایجاد نمیشد.

اِرهو یک جعبه صوتی در پایه دارد، که از چوب و پوست پیتون ساخته شده است. صدا این ساز توسط آرشه‌‏ی مویی که از دم اسب درست شده بر روی سیم‌‏ها به حرکت در می‌‏آید تولید می‌‏شود.

اِرهو نت های هارمونیک تولید نمی‌‏کند، برای تولید ملودی‌‏های روان مناسب است.

اِرهو، برای ابراز بسیاری از احساسات مناسب است. مانند شادی، مسرت یا سر‌‏زندگی. هنرمندان ماهر میتوانند با ارهو صدای طبیعت مثلاً  آواز پرندگان، شیهه اسب، چِک‌‏چِک باران بهاری، طوفان‌‏های تابستان و غرش باد را به نجوا دراوردن. لیو جایو تانگ شین اولین شخصیت چینی از این ساز استفاده کرده است و آن را گسترش داده است.

http://www.aparat.com/v/s26it

نظر شما چیست؟

Please enter your comment!
Please enter your name here