کلود دبوسی، آهنگ ساز برجسته فرانسوی در سال ۱۸۶۲ در پاریس متولد شد. او یکی از تاثیر گزارترین آهنگسازان قرن ۲۰ و از بنیان گذاران سبک امپرسیونیسم در موسیقی است. او در سن ده سالگی به کنسرواتوار پاریس رفت و به مدت ده سال در آنجا مشغول به تحصیل شد. همزمان با تحصیل وی، نقاشان سبک امپرسیونیسم در پاریس مشغول به فعالیت کرده و آثار خود را به نمایش گذاشتند.

واژه امپرسیون از تابلویی با همین نام (امپرسیون=طلوع خورشید) اثر کلدو مونه، ریشه گرفته است. امپرسیونیسم برخلاف رئالیسم، بر تصاویر شاعرانه و رویایی و مبهم ذهن انسان متمرکز است و به تعبیری دریافت حسی هنرمند است. همزمان با این اتفاق بزرگ در دنیای هنر، دیگر شاخه های هنر نیز تحت تاثیر آن قرار گرفتند و در موسیقی کلود دبوسی با ساختار شکنی در روش های سنتی، این سبک را پایه گذاری کرد.

توجه او به هارمونی پر صدا و رنگارنگ، ریتم، تصاویر سیال و مه آلود، نمودی از خلاقیت و الهام گیری او از طبیعت است. وی در سال ۱۸۸۴ با آهنگ کودک نابغه موفق به دریافت جایزه رم شد و در سال ۱۹۰۲ با خلق اپرای پلئاس و ملیزاند تغییری شگرف در زندگی خود پدیدار کرد. در آن زمان برخی از منتقدان به سنت شکنی او در هارمونی عیب جویی کرده و برخی به تحسین او پرداختند. در نهایت سبک او، اوج و قله رمانتیسم و سر آغاز جدیدی در موسیقی بود و بسیاری از اهالی موسیقی را در سرتاسر دنیا تحت تاثیر خود قرار داد. یکی از مهمترین آثار ارکسترال او، بعد از ظهر یک دیو است که در سال ۱۸۹۴ خلق شد.

 برخی دیگر از آثارش عبارت اند از: بازتاب ها در آب، ابر ها، صدا ها و عطر هایی که در هوای غروب پیچ . تاب می خورند، قایق های بادبانی و …

وی در سال ش۹۱۸ بر اثر بیماری سرطان درگذشت و تاثیر عمیق و ماندگار در دنیای موسیقی برجای گذاشت.

http://www.aparat.com/v/xIdns

نظر شما چیست؟

Please enter your comment!
Please enter your name here