۶۵ سال پیش در چنین روزی، اول شهریورماه ۱۳۳۰، حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار در تهران از مادر و پدری اهل تهران و ارومیه، زاده شد.
حسین علیزاده تحصیلات مقدماتی را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در زمینه موسیقی سنتی و در قلمرو موسیقی بین‌المللی و موسیقی شناسی ادامه داد و همان زمان در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به یادگیری و اجرای کنسرت پرداخت. علیزاده اجرایی موسیقی را از پانزده سالگی آغاز کرد و در نوزده سالگی به مرحله تکنوازی رسید. در همان سن و سال بود که به سرپرستی ارکستر موسیقی سنتی سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران برگزیده شد و بعدها همین ارکستر را در برگزاری کنسرتهایی در شهرهای مختلف اروپا رهبری کرد.
او پیش از انقلاب یعنی در سال ۱۳۴۷ عضو ارکستر رودکی شد و دو کنسرتی که در جشن هنر شیراز برگزار کرد شاهراهی شد برای وزنه شدن او در موسیقی ایران. علیزاده در کنار محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان با عضویت در کانون چاووش آثار جاودانه‌ای در قالب مجموعه آلبومهای چاووش اجرا کرد.

حسین علیزاده
حسین علیزاده ردیف را در موسیقی خوب می‌داند و در حوزه موسیقی پژوهشهای زیادی انجام داده است. او از چهرهای شناخته شده در موسیقی فیلم هم به شمار می‌رود؛ دلشدگان، زشت و زیبا، زمانی برای مستی اسبها، لاکپشتها هم پرواز می‌کنند، آواز گنجشکها و ملکه از جمله کارهای او در این زمینه است. او تا کنون ۳ جایزه گرمی برای آلبومهای «فریاد»، «بی‌تو به سر نمی‌شود» و «به تماشای آبهای سپید» و ۴ سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر برای ساخت موسیقی فیلمهای «گبه»، «زشت و زیبا»، «آواز گنجشکها» و «ملکه» دریافت کرده است. علیزاده تا سال ۱۳۸۴ در گروهی چهار نفره به همراه محمدرضا شجریان، کیهان کلهر و همایون شجریان به اجرای کنسرت می‌پرداخت.
از حسین علیزاده حدود ۴۶ آلبوم، ۲۱ موسیقی فیلم و هشت کتاب منتشر شده است که در این کنار می‌توان به ابداع «سلانه» نیز اشاره کرد. علیزاده سلانه را زیر نظر استاد سیامک افشاری ساخت که صدایی شبیه به تار و عود دارد. ابداع مقام داد و بیداد هم از دیگر ابتکارات اوست که گوشه داد از دستگاه ماهور و گوشه بیداد از دستگاه همایون را ترکیب کرده است. علیزاده در میان کارهای منتشر کرده‌اش آلبومی هم با نام «سلانه» دارد که تکنوازی با همین ساز است.

نظر شما چیست؟

Please enter your comment!
Please enter your name here